Pohlavni onemocnění psůMezi příznaky pohlavních onemocnění u feny patří zejména jakýkoliv silnější výtok z vulvy (s výjimkou hárání). Hnis ve vulvě, který si feny neustále olizuje, může signalizovat pyometrii (hnisavý zánět dělohy). Pokud fena krvácí mimo období hárání, jde o známku nádoru na vaječníku, děloze, nebo vagině. U feny můžeme pozorovat velkou žízeň a zvýšené vylučování moči.

Ve všech těchto případech vyhledejte veterinárního lékaře. Neléčený problém může vést k otravě krve či selhání ledvin.

Kapavka čili tripr.
Kapavka močovodu, jak přichází u člověka, zdá se, že u psa objevuje se velmi zřídka. Zpravidla jedná se u psa jen o kapavku pokožky fiasko následek zanícení vnitřní pokožky šourku, které po-vstalo buď zadržením moče nebo vniknutím nečistoty za pokožku, jinak také předrážděním při pohlavním úkonu. Nemoc tato není naiv.i/livou a (pes je pro jakoukoliv pohlavní nemoc člověka bezpečným.

Příznaky kapavky jsou otok a zčervenání pokožky a žaludu a výtok hnisavého hlenu. V době letní objevuje se to skoro u každého psa a nemá to vůbec žádných následků. Doporučuje se vyplachovati pokožku zředěným roztokem octanu hlinitého (malá lžička octanu do sklenice vody), nebo vstřikování roztoku bílé skalice (síran zinečnatý) 1,0, vody 50,0 až 100,0, nebo kyselina tříslová 1,0, červené víno 75,0 až 100,0.

Výsledek nemá obyčejně dlouhého trvání a záhy po vyplachování začne opět vykapávati žlutá tekutina.

Nemoci pohlavního ústrojí psa :
Varujícím příznakem je výtok kalné tekutiny z močové trubice.

Veterinář Vám doporučí vhodná antiseptika, po kterých by tento problém měl vymizet do několika málo dnů.Je důležité kontrolovat varlata, zvláště u starých psů. Jakékoliv zvětšení varlat by mohlo signalizovat nádor varlat, jehož léčba vyžaduje chirurgický zásah.

V případě výskytu této nemoci se u psů doporučuje kastrace.Nečastější je onemocněním prostaty. Nejprve pozorujeme zvětšování prostaty, problémy s vyměšováním a teprve později problémy s močí. Na zvířeti můžeme pozorovat celkovou únavu a zhoršení zdravotního stavu. Psovi musíme podávat antiandrogenika, která zajistí zmenšení prostaty a případně Vám veterinář předepíše antibiotika, aby pes nedostal infekci. 

 

zdroj : cz-pes.cz , muj-pes.cz